Restaurace s atmosférou

Restaurace A Plus - nebo také hospoda, pivnice, vinárna, kavárna, bar, sportbar, zahradní restaurace, výstava - to všechno najdete pod jednou střechou v domě "A Plus" na pražském Florenci na adrese: Na Florenci 33, Praha 1.

Historie

Restaurace vznikla v roce 2005 rozsáhlou rekonstrukcí původních suterénních prostor historického domu ležícího v památkové zóně v centru Prahy. Suterén sloužil původně jako sklad tuhých paliv a v minulém století byl přestavěn na archiv. Během rekonstrukce se při provádění průzkumných sond podařilo objevit staré opukové zdivo. Přes výhrady stavební firmy vůči komplikovanosti, došlo k obnažení původního kamenného zdiva, které dnes spolu s klenutými stropy vytváří charakteristické prostředí a atmosféru dnešní restaurace. Při stavbě baru pak byly dále použity staré trámy a cihly z demolice přes 200 let starého objektu, což opět podtrhlo historicko-romantizující ráz barové části v průčelí restaurace. Teprve na konci roku 2007 bylo památkáři povoleno vybudovat vstup přímo z ulice Na Florenci, což velmi zjednodušilo a zpříjemnilo vstup návštěvníkům restaurace, který byl do té doby možný pouze komplikovanými chodbami vedoucími vnitřkem celého objektu.

Již od počátku bylo jasné, že základ restaurace bude postaven na kvalitní české a mezinárodní kuchyni. Je to dáno především skladbou hostů restaurace, kterou tvoří jak česká, tak zahraniční klientela. Kuchyně si udržuje vysoký standard díky profesionálním kuchařům, které můžete znát buď z obrazovky televize a nebo kteří působili jako osobní kuchaři známých osobností včetně premiérů.

 

K dobrému jídlu samozřejmě patří dobré pití. Základ jsou česká i zahraniční piva, jako například Budweiser Budvar světlý i tmavý, Pilsner Urquell, Pardál, a Hoegaarden. Dále k nabídce patří sudová moravská vína, doplněná bohatou nabídkou lahvových zahraničních vín. Specialitou je vlastní víno Chateau A Plus z moravských vinohradů. Širokou nabídku alkoholických nápojů tvoří více než stovka nejrůznějších českých i zahraničních destiláty od moravské slivovice přes absinth až po kvalitní skotské, irské a americké whisky. Samozřejmostí je také bohatá nabídka nealkoholických nápojů včetně v Čechách oblíbené točené kofoly.

"Živý" interiér restaurace se vyvíjí, mění a doplňuje proto, aby se pro své návštěvníky nestal okoukaným a hosté se mohli těšit na změny a měli možnost objevovat stále nové doplňky.

Restaurace A Plus

Centrem všeho je bar s "čarovnou truhlou" ze které vylézají, vylétají a vyjíždějí nejrůznější bytosti, zvířata a vehikly, které se šíří po stropě restaurace. Je to takový snový svět "vzhůru nohama". Část restaurace byla pojata jako sport bar, vybavený moderní audio a video technikou, což umožňuje sledovat důležitá sportovní utkání, ale také hudební pořady, TV kanály a prezentační filmy. Restaurace je dnes největším samostatným prostorem, který pojme 120 sedících hostů a stala se vyhledávaným místem pro pořádání nejrůznějších společenských akcí, podnikových i soukromých párty, večírků, rodinných oslav, ale i svateb. Častá jsou také vystoupení kapel napříč hudebními žánry, diskotéky, karaoke nebo večery s pozvanými hosty (viz fotogalerie).

Velkou oblibu si našlo u takovýchto akcí pořádání rautů a ochutnávek vín. Pro unavené hosty restaurace je vítanou možností přenocování ve vlastním hotelu a nebo hostelu A Plus přímo v objektu. Výhodou je samozřejmě také poloha na křižovatce metra tras B a C, linek městských autobusů a tramvají a také blízkost autobusového nádraží Florenc a vlakového Masarykova nádraží.

Samostatnou kapitolou je pořádání školení a setkávání nejrůznějších zájmových skupin, pořádajících kurzy, semináře a přednášky. Zde se naplno využije technické vybavení obrazovou a ozvučovací technikou a dále pokrytí všech prostorů bezdrátovým připojením free Wi-Fi.

Salonek

V roce 2006 byl rozšířen prostor restaurace o A Plus klub pro volnočasové aktivity s šipkami a stolním fotbalem, samostatnou velkoplošnou televizí pro sledování sportovních přenosů i hudebních koncertů. Dnes se jedná o separátní salónek s kapacitou 30 míst, který si ponechal svoji komorní atmosféru i veškeré vybavení klubu. V salónku byly ponechány původní přizdívky a klenby z omítnutých cihel, na něž byla aplikována nová plastická omítka s výrazným oranžovým designem, který dříve ponuré prostory rozsvítil a oživil.

 

Zahradní restaurace

V rozšiřování provozu se v témže roce pokračovalo vybudováním zahradní restaurace s grilem na otevřeném ohni. Plnohodnotný krytý bar umožňoval obsloužit více než 100 návštěvníků zahrádky v klidného vnitrobloku, kde bylo možné posedět na otevřeném prostranství pod obřími slunečníky. Díky výstavbě komplexu U Hájků byl stavební firmě umožněn průjezd přes prostory zahradní restaurace a stávající „Zahrádka A Plus“ dostala komornější ráz. Díky jejímu zastřešení průsvitnou střechou bylo docíleno příjemného prostředí s přirozeným denním světlem a současně ochranou před srážkami a dalšími povětrnostními vlivy. Díky částečné tepelné izolaci je také oproti běžných zahradním restauracím možné zahrádku užívat více měsíců v roce.

Zahrádka A Plus je pojata s určitou nadsázkou jako posezení v tropické džungli, i když se nacházíte v centru Prahy. Design je v hravém stylu s umělými orchidejemi, liánami, bambusy a kapradinami, kdy mezi tropickými rostlinami poletují umělí motýli a ptáci, na trámu sedí papoušek, po zdech „pobíhají“ dřevěné ještěrky a další havěť.

Nad barem zahradní restaurace pak krouží model starého plátěného jednoplošníku a na trámu visí puška a tropická helma lovce Pampaliniho. Nábytek použitý v zahradní restauraci je z přírodních materiálů jako je bambus, ratan a dřevo. Pro návštěvníky, kteří mají rádi pohodlí je tu připravena i oblíbená pohovka. Zahrádka A Plus má samostatný vchod necelých 20m od vchodu do restaurace a je stejně jako salónek s restaurací vnitřkem budovy propojena.

 

Výstavy A Plus

V 2013 byla v prostorách restaurace, salónku a zahradní restaurace zahájena výstavnická činnost fotografů, kteří se zaměřují především na fotografování živé přírody a krajin (wildlife and landscape photo). Účast pro letošní rok přislíbili přední fotografové, držitelé Czech Press Photo a dalších českých i zahraničních prestižních cen. Výstavy budou navíc prodejní, takže si zájemci mohou domů odnést skutečné originály.

V celém areálu A Plus, tedy restauraci, salónku nebo na zahrádce si dnes můžete vychutnat své oblíbené pivečko s některými z našich gastronomických potěšení a současně se pokochat špičkovými fotoobrazy našich předních fotografů.

Náš ochotný personál si Vás k nám dovoluje pozvat a popřát Vám „Dobrou chuť“.

 

Vaše restaurace A Plus.

 

Restaurace s atmosférou
Restaurace s atmosférou